Měsíček lékařský

Pro jeho léčivou moc jej lidé opětně objevují a vyhledávají, a tak se již nevyskytuje jen v zahradách, ale i na polích a rumištích. Dosahuje výšky 30 až 60 cm, jeho květy jsou žluté a oranžové, stonek a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Je více forem a všechny mají stejné léčivé (antiseptické, antioxidační, dezinfekční a antibiotické) účinky. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet. V minulých dobách ho proto pokládali za předpovídače počasí.

V lidovém léčitelství se sbírají a používají květy, listy i stonky. Měsíček je třeba sbírat jen za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. V zahradě měsíček můžeme sbírat až do pozdního podzimu, pokud jej nenapadne padlí. Měsíček se podobá naší arnice (prha chlumní), která má však silnější léčivé účinky. Arniku můžeme vnitřně užívat jen pod lékařským dohledem, protože čaj může způsobit u lidí s nemocným srdcem více škody než užitku. Naproti tomu měsíček můžeme pít, ve formě čaje se užívá pro léčbu zažívacího ústrojí – zabíjí nežádoucí bakterie, viry a kvasinky, stimuluje činnost jater, je vynikajícím léčebným prostředkem při chorobách jater, zbavuje tělo volných radikálů, používá se jako doplněk stravy při některých typech rakoviny, je to krev pročišťující rostlina s detoxikačními vlastnostmi a je velmi dobrým pomocníkem při infekční žloutence. Působí až divy, pije-li se přes den jeden nebo dva šálky čaje. Měsíček pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh a napomáhá hojení ran. Květy, listy a stonky se zapaří a čaj se pije neslazený. Při infekční žloutence a při chorobách jater je možno pít během dne tři až čtyři šálky čaje a to polévkovou lžíci každou čtvrthodinu. Když spaříme lžíci květu ve 1/4 litru vody, dostaneme lék vyhánějící škrkavky. Převařený čaj z nálevu odstraňuje lišeje a otoky žláz, jestliže v něm koupeme příslušná nemocná místa.

Při vnějším užití pomáhá s hojením jizev, kožní plísní, kožními záněty, opruzeninami, menšími popáleninami, omrzlinami, ale pomůže i jen na podrážděnou pokožku. Nejčastější vnější užití je ve formě masti. Mast (viz. bylinné recepty) velmi rychle pomáhá i při zánětu žil, při nehojících se bércových vředech, u fistulí, omrzlin a spálenin. Mast a také zbytky po přípravě masti používáme na pooperační jizvy, tím se rychle ztratí silné napětí v ráně. Měsíčková mast je výborným pomocníkem i tehdy, když nohy napadne plíseň.

Při této nemoci je možné s úspěchem používat i výluh z čerstvé rostliny. Když plíseň napadne okolí pochvy, je vhodné omývání a koupele s výluhem měsíčku (pro sedací koupel použijeme 100 g sušených květů nebo 4 hrsti dobře naplněné čerstvými květy). Kdo si omývá opatrně vlažným čajem oči, zlepší se mu ostrost zraku. Nálev ze stejných dílů měsíčku a přesličky, používaný na umývání, pomáhá při rakovinových vředech a nádorech, zánětu kostní dřeně (kostižer), bércových vředech, ba i při zlých hnisavých a nehojících se ranách. Používáme jednu plnou polévkovou lžíci na půl litru vody.

Kromě masti bychom si měli připravit i tinkturu z měsíčku. Tato tinktura, zředěná převařenou vodou, je velmi vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalu, ba dokonce při hnisavých a rakovinových vředech, při otevřených proleženinách, při otocích a nádorech.

Když denně delší dobu natíráme čerstvou šťávou cévní jádro (angiom), pihy nebo stařecké skvrny, ztratí se. Tak lze odstranit i drsné rakovinné skvrny na kůži. Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab.

Způsoby užívání měsíčku:

  • Čaj z měsíčku lékařského: Jedna vrchovatá lžička na 1/4 litru vody (odvar můžeme použít i k výrobě hydratačního krému, kde ho v receptuře zaměníme za vodu).
  • Sedací koupel z měsíčku: 4 vrchovaté hrsti čerstvých nebo 100 g suchých bylin na jednu koupel.
  • Umývání měsíčkem: Na půl litru vody vrchovatá polévková lžíce.
  • Tinktura z měsíčku lékařského: Plnou hrst květu na 1 litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.
  • Mast z měsíčku: (viz. bylinné recepty).
  • Měsíčkový masážní olej: (viz. bylinné recepty).
  • Čerstvá šťáva z měsíčku: Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu.

Účinky rostliny – souhrn:
detoxikace – čistí krev
žlutenka, hepatitida
hojení ran kůže
nemoci kůže
jizvy po zranění, pooperační jizvy
křečové žíly, varixy, městky
zánět žil
bércové vředy
fistule
omrzliny
spáleniny, popáleniny
rakovina prsu – doplňková léčba
plísně, kvasinky v okolí pochvy
kvasinka, plíseň nohou a nehtů (onychomykóza)
modřiny, pohmožděniny, krevní výron, otoky po poranění měkkých tkání
hnisající vředy
proleženiny (dekubity)
rakovina kůže
hemangiom
pihy
stařecké skvrny
nemoci žaludku
nemoci střev
žaludeční křeče
žaludeční vředy
dvanáctníkové vředy
zánět tlustého střeva – kolitida
krev v moči při a po zánětu
virová onemocnění
otrava krve, toxémie (zaplavení krve jedem z bakterií)
problémy po očkování
nemoci jater
škrkavky
bradavice
svrab
vidění, ostrý zrak, ostrost vidění
zánět kostní dřeně (kostižer)
hnisavá rána
nehojící se rána, špatně se hojící rána