Meloun

Meloun je zelenina, které se nám jednoznačně nejvíce spojuje právě s létem. Kromě výborné chuti má však i velké množství přínosů při léčení různých zdravotních problémů.

Rozlišujeme meloun cukrový a vodní. Cukrový se dále dělí na ananasový s hladkým povrchem, síťovaný se síťovanou slupkou a kantalupa s žebernatou slupkou.

Meloun vodní – červený má nižší obsah cukru (4 g oproti 8 g u ostatních melounů ve 100 g dužiny), a proto je vhodnější pro diabetiky.

V lidové medicíně se všechny melouny používají ke stejným účelům: jako prostředek k odvodnění, proti zácpě – zejména při hemeroidech, při revmatickém onemocnění, na snížení krevního tlaku, zmírňování otoků či odstraňování kožních houbovitých infekcí. Navíc má i schopnost snižovat teplotu.

Melouny obsahují především:
beta karoten (rostlinná forma vitaminu A)
vitaminy skupiny B
vitamin C
minerály: vápník, fosfor, hořčík, draslík, jód a mangan

Existuje proto mnoho důvodů, proč použít meloun jako lék, níže uvádím ty nejdůležitější:

  • 1. Pročištění ledvin

Pro vyčištění ledvin se doporučuje udělat si jednodenní melounovou kúru (důležité je nejíst celý den nic jiného krom melounu). Pozor, kůra nesmí být delší než 1 den, ve zvýšené míře může meloun vodní způsobit průjmy nebo dokonce žaludeční či střevní obtíže.

  • 2. Ledvinové infekce

K zánětům ledvin dochází, když se bakterie z močových cest rozšíří až do ledvin. Protože toto onemocnění může mít vážné komplikace, doporučuje se vždy řídit radami lékaře.

Léčbu však můžete sami podpořit vhodnou stravou. Pijte proto hodně tekutin a jezte potraviny s vysokým obsahem vody, jakými jsou například červený meloun, okurky či jablka.

  • 3. Pročištění jater

Pijte 3 sklenice šťávy z červeného melounu každý den.

Čerstvý melounový džus pomáhá játrům zpracovat amoniak (odpadní látka trávení bílkovin) tak, že ji přetváří na močovinu – složku moče.

  • 4. Pročištění tlustého střeva

Častým problémem u lidí se znečištěným tlustým střevem je dehydratace. Proto jsou tekutiny, které poskytuje meloun klíčové pro jeho vyčištění.

Voda a vláknina z melounu také umožňují lepší trávení a průchod jídla tlustým střevem.

  • 5. Zácpa

Stačí sníst jeden krajíc červeného melounu denně a obnoví se vám správný pohyb střev. Všechno je to díky vysokému obsahu vody a vlákniny.

  • 6. Houbovité kožní infekce

Vnitřní stranou melounové kůry si několikrát denně potřete postižená místa na kůži.

Kůra melounu totiž obsahuje látky účinné na kožní mykózy.

  • 7. Vyrážky

Podobně jako u houbovitých infekcí, potřete si několikrát denně vyrážky vnitřní stranou melounové kůry (například po snědení červené dužiny). Nechte působit několik minut, než ji kvůli lepkavosti opláchnete vodou.

  • 8. Otoky

Meloun má diuretické vlastnosti a tedy odvádí vodu, která se při otocích hromadí v těle. Pro dosažení požadovaného účinku vypijte alespoň 3 sklenice melounové šťávy denně.

  • 9. Vysoký krevní tlak a problémy s cévami

Jedna malá studie Floridské státní univerzity publikovaná v Americkém žurnálu hypertenze zjistila, že červený meloun je plný aminokyseliny L-citrulinu. Tato látka zlepšuje cirkulaci, uvolňuje cévy a snižuje systolický krevní tlak až o 9 bodů.

  • 10. Dna

Červený meloun působí v těle silně alkalicky, což je důležitý faktor pro rozpouštění a vyplavování vykrystalizované kyseliny močové z bolestivých kloubů.

  • 11. Cukrovka

Podle stránky Livestrong, pokud trpíte cukrovkou, měli by jste do stravy zařadit červený meloun. Ten sice obsahuje nějaké cukry, ale celkově má poměrně málo kalorií a vedle toho je prošpikován výživnými látkami. Pro jistotu se ale poraďte i se svým lékařem, zda a kolik červeného melounu můžete zkonzumovat.

  • 12. Pálení žáhy

Při pálení žáhy se doporučuje sníst pomaličku 4 až 6 kousků červeného melounu a během dne to několikrát zopakovat. Celkové množství bude záviset na tom, jak vážné je vaše pálení žáhy.

V kosmetice se plátky melounu vodního používají k osvěžení a vypnutí unavené pleti.