Použití cukru v domácnosti – triky naší babí

Cukr se dá použít i jinak, ne jen jako sladidlo v kuchyni 🙂 .

O cukru se hovoří jako o zabijákovi 21. století. Naše babičky jej ale využívaly jak v domácnosti, tak v zahradě – např. na spálený jazyk nebo na vyčištění kávomlýnku. Tak proč nepoužít jejich osvědčených metod?

K čemu je tedy obyčejný, bílý cukr dobrý ?

  • Odstraní hodně odolnou špínu
    Smícháme 1 PL oleje (chceme-li zároveň pěstit pokožku svých rukou, použijeme olivový) s 1 PL cukru krupice a moučkovým cukrem na pastu a rozetřete ji po celých rukou. Výsledkem budete překvapeni – odstraní špínu, funguje jako peeling a Vaše ruce budou díky oleji regenerované.
  • Vyčistí mlýnek na kávu i koření
    Do kávomlýnku nebo mlýnku na koření nasypeme cukr krystal nebo krupici a necháme jej běžet několik minut. Již nemusíme rozebírat mlýnek na jednotlivé díly, veškerý nahromaděný maz i vůně díky cukru zmizí. Po čištění samozřejmě cukr z mlýnku vysypeme.
  • Řezané květiny udrží déle čerstvé
    Na 1 l vlažné vody přidáme 3 KL cukru a 1 PL octa, zamícháme do úplného rozpuštění, nalijeme do vázy a vložíme květiny. Cukr ve vodě živí stonky, zatímco ocet zastaví tvorbu bakterií, což květiny udrží déle čerstvé.
    Další plus je, že již nemusíme kupovat chemické sáčky na udržení čerstvosti květin, tyto suroviny jsou přírodní a každý je určitě máme doma ve spíži…
  • Udrží chléb a koláče čerstvé
    Uchováváme-li pečivo ve vzduchotěsné nádobě nebo v chlebníku, přidáme do ní/něj několik kostek cukru. Ten nasaje vlhkost do sebe a udrží stejné klima.
  • Zklidní spálený jazyk
    Vypili či snědli jste něco opravdu horkého? Vložte si do úst kostku kostku cukru a pomalu cucejte. Po chvilce se Vám uleví.
  • Zbaví zahradu háďátek
    Háďátka jsou hlístice – škůdci převážně kořenové zeleniny, ale napadají i okurky, rajčata, polní a okrasné rostliny. Jedná se o ploché „červy“ dlouhé okolo 1–2 milimetrů. Přezimují hlavně ve sklenících. Na jaře se líhnou larvy, některé zůstávají ve výhoncích a další se stěhují ke kořenům. Napadená rostliny chřadnou a kořeny se deformují.
    Jestliže vytáhnete ze záhonu zeleninu s hrbolatými kořeny, máte co do činění se škodlivým háďátkem. Posypeme tedy rostliny a půdu kolem nich hrstí cukru, čímž rostlinám neublížíme, jen háďátku vytvoříme nepřátelské prostředí.
  • Lapač much a vos
    Z 1 dílu vody a 2 dílů cukru svaříme sirup. Vychladíme jej, nalijeme do keramické misky a umístíme venku na zahradní stůl nebo na okenní parapet. Sirup se svou konzistencí bude chovat podobně jako mucholapka, jen s tím rozdílem, že jsme si vyrobili lapač zcela přírodní.
  • Zaplaší lezoucí hmyz
    Škůdci cukr milují, ale dohromady s práškem do pečiva se z něj stává jejich nepřítel. V misce smícháme 1 sáček kypřicího prášku s 2 PL cukru a směsí posypeme všechna místa, kde obtěžující hmyz leze.
  • Odstraní skvrny od trávy
    Z moučkového cukru a teplé vody zamícháme hustou kašičku a tu naneste přímo na skvrnu od trávy. Necháme dvě hodiny působit a pak oděv běžným způsobem vypereme.

Chytře, přírodním způsobem a hospodárně …. to byly naše babičky 🙂 .