Libeček

Tradice pěstování libečku v Evropě sahá hluboko do minulosti. Byl často k nalezení i v klášterních bylinných zahradách, kde ho používali na výrobu bylinných likérů, jako koření, ale i jako lék. Časem upadal v zapomnění a zůstal jen v některých venkovských zahradách.

Jeho chuť je výrazná a léčivé účinky téměř zázračné, zaslouží si tedy naši pozornost, navíc jeho pěstování je velice snadné.

Využít se dá celá rostlina – tedy nejen listy, oddenky, ale i semena a kořen, který je nejúčinnější.

Pokud máme libeček na zahradě, těšit se z něho budeme od časného jara až do prvních mrazů (poté rostlina zatáhne do země a vegetuje do dalšího roku). Pěstovat lze samozřejmě i v květináči na balkoně, bude sice drobnější, ale listů bude hojnost.

  • V kuchyni je vynikajícím kořením

V kuchyni je ceněn pro svou vůni a chuť, která je označována jako české Maggi. Čerstvé i sušené listy jsou skvělým kořením na dochucení polévek a omáček, do pomazánek, rybích a masitých pokrmů nebo luštěnin, hodí se i do salátů nebo např. na vařené brambory či bramborovou kaši. Můžeme jej použít i na ochucení majonézy či bylinkového másla. Jeho aroma je výrazné, takže ho do pokrmů přidávejte poměrně málo. Oddenky libečku a jeho oloupaný čerstvý kořen se dají upravovat jako zelenina, nejlepší jsou pokrájené a přidané do polévky.
Plody (semena libečku) mají o něco sladší chuť než listy. Používají se jak k dochucování jídel, tak na výrobu bylinných likérů, kterým dodávají nasládle kořenitou chuť. Vhodné jsou i do salátů nebo na vařené brambory, v některých krajích se používají i jako koření k dochucení masa.
Všechny části rostliny se dají sušit pro další uskladnění. Listy a oddenky můžete navíc zmrazit pro pozdější použití. Usušené listy skladujte v tmavé nádobě, aby si zachovaly zelenou barvu.

  • Zlepšuje zažívání

Jednou z velmi prospěšných vlastností libečku je příznivý vliv na naše zažívání. Zlepšuje trávení a stimuluje produkci trávicích šťáv. Může pomoci lidem trpícím nechutenstvím, nedostatečností žaludku a žlučníku, pocitem „těžkého břicha“ po jídle a lidem s celkově pomalým zažíváním. Rozpouští žlučové i ledvinové kameny ( jako žaludeční likér se doporučuje lihový výluh ze semen libečku s trochou medu; tato rostlina není vhodná pouze pro lidi s vážným postižením ledvin, jeho silice ledviny dráždí). Je také účinným pomocníkem při nadýmání, za tímto účelem můžeme přidávat jeho listy či semena do pokrmů nebo si po jídle připravit slabší čaj z listů a semen, popřípadě kořene.
Vědci také objevili, že libeček je velice efektivní v boji proti bakteriím, jako jsou E. coli, Salmonela, H. pylori a H. influenze.

  • Řeší bolesti kloubů

Libeček je také prospěšný pro jedince trpící kloubními potížemi, jako jsou revma, artróza nebo dna. Za tímto účelem můžete použít všechny části rostliny, ale nejvýraznější účinek má v tomto případě kořen. Krátkým povařením sušeného kořene si připravte čaj, ten pijte několikrát denně. Kořen se dá ale konzumovat za čerstva, stačí, když ho oloupete a upravíte jako zeleninu, např. v polévce. Někteří léčitelé doporučují lidem trpícím výše jmenovanými kloubními potížemi i koupele s přídavkem odvaru.

  • Pročišťuje tělo

Čaj z libečku má výrazné močopudné, a tím také čisticí účinky. Naše tělo zbavuje usazených toxických látek, čistí krev a podporuje krevní oběh. Detoxikační působení se může projevit i lehce zvýšeným pocením po jeho konzumaci, kdy z těla odcházejí škodlivé látky. Často se přidává do bylinných směsí při onemocnění močových cest, problémy s ledvinami a prostatou. Je totiž vysoce močopudný a podporuje vylučování bez ztráty elektrolytů. Tak přispívá k častějšímu močení, a tím i k vylučování ledvinových kamenů. Těhotné ženy by se mu však měly raději vyhnout. Nepostradatelný je také při zánětech průdušek.

  • Zklidňuje alergie

Zklidňující efekt libečku pomáhá přirozeně bojovat proti symptomům alergií. Quercetin, sloučenina obsažená v libečku, tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí vůči některým složkám přírody.